23 вересня. Яскраві події дня
День міста Полтава
День міста Полтава відзначається 23 вересня. Жителів і гостей традиційно очикує урочиста хода на Соборній площі, барвистий парад в парку "Перемоги", молодіжні та народні фестивалі, розваги для дітей, концерт за участю популярних естрадних виконавців і багато смачної їжі.
Завдяки дослідженням казанського історика Фаргата Габдул-Хамітовича Нурутдінова, який зберіг і в 90-х роках XX ст. ввів у науковий обіг частину давньобулгарскіх літописів, є відомості про те, що місто Полтава значно старше, ніж це вважалося раніше. Як стверджує Ф. Нурутдінов, історична повість Васіла Куша "Барадж Дастана" ("Сказання про Барадж", XV ст.) є відомостями про заснування поселення на місці сучасної Полтави ще в сарматсько-аланський період. В "Оповіді …" говориться, що близько 150 року н.е. з Ідел, з Поволжя, прийшло плем‘я на чолі з Бушлаєм . За наказом царя ідельской династії Бариса Агарджі (150-189 рр.. н.е.) Бушлай завоював ці землі для Ідел і на берегах річки, яку на честь року Барса назвав Баріскул (Ворскла), на місці сучасної Полтави, заснував поселення. Від його назви воно отримало назву Бушлай. Нагадаємо, що офіційним роком заснування Полтави згідно археологічних досліджень вважається 899 рік.
У 1174 році в Іпатіївському літописі місцевість, де зараз розташоване місто Полтава, згадується як укріплення на річці Лтаву.
На початку XV століття згадується Полтава, яка в той час знаходилася під владою литовського князя Вітовта, який передав її під владу князя Олександра Мамая. У 1482 році Полтава піддалася нападу кримського хана Менглі I Гірея. З 1503 року Полтава належала князю Михайлу Глинському. У 1508 році вона була в нього відібрана польським королем Сигізмундом I за участь в антипольських повстаннях. Однак пізніше все ж таки була повернута родині Глинських. У 1537 році господарем Полтави став зять Глинських - Байбуза. У 1630 році Полтава віддана Б. Обалковському, в 1641 році вона перейшла до С. Конецпольського, а в 1646 році - до Я. Вишневського.
До 1569 Полтава перебувала у складі Великого князівства Литовського.
З 1569 року в складі Польщі.
З 1667 - у складі Росії.
У ході громадянської війни на Україні в другій половині XVII століття Полтава неодноразово піддавалася нападам кримських татар.
У 1709 році російський гарнізон у Полтаві під керівництвом полковника А. С. Келіна витримав тримісячну облогу шведських військ, відбивши ряд штурмів.
Знаменита Полтавська битва відбулася недалеко від міста 27 червня 1709 року, під час цієї битви російська армія Петра I розгромила армію до того непереможного шведського короля Карла XII.
З 1802 року місто стало центром Полтавської губернії.
У ході громадянської війни 1917-1920 рр.. місто неодноразово переходило з рук до рук. Після закінчення війни Полтава увійшла до складу УРСР.
День народження Яндекс
Офіційно пошукова машина Яндекс була анонсована на виставці Softool 23 вересня 1997 року. Серед основних відмінних рис yandex.ru на той момент були перевірка унікальності документів (виняток копій в різних кодуваннях), облік морфології російської мови (в тому числі і пошук за точною словоформою), пошук з урахуванням відстані (у тому числі в межах абзацу, точне словосполучення), ретельно розроблений алгоритм оцінки релевантності, що враховує не тільки кількість слів запиту, знайдених в тексті, але і "контрастність" слова (його відносну частоту для даного документа), відстань між словами, і положення слова в документі.
Буквально через два місяці, в листопаді 1997 року, Yandex дав відповідь на перший запит.
Швидкий ріст обсягу користувачів і видавців Рунету призвів до того, що Yandex створив нового пошукового робота, який дозволив оптимізувати і прискорити обхід сайтів Рунета. У його користувачів з‘явилися нові можливості, серед яких пошук по різних зонах тексту (заголовкам, посиланням, анотаціям, адресам, підписам до картинок), обмеження пошуку на групу сайтів, пошук по посиланнях і зображеннях, виділення документів російською мовою.
З‘явився пошук в категоріях на сьогоднішній день популярного каталога Yandex. Вперше в Рунеті було введено поняття "індекс цитування" - кількість ресурсів, що посилаються на даний.
Сама компанія "Яндекс" була утворена в 2000 році акціонерами CompTek - компанії, що створила і протягом довгого часу розвивала проект Яndex. Так само компанія ru-Net Holdings інвестувати 5 миллионов 280 тисяч доларів і отримала у новій компанії частку в 35,72%. До числа акціонерів увійшли також менеджмент та провідні розробники пошукової системи. Генеральним директором був призначений Аркадій Волож. Були відкриті Яндекс.Пошта, Яндекс.Новини, Яндекс.Листівки, Яндекс.Закладки, і навіть "аскетичний Яндекс", а також безліч інших сервісів.
Головна відмінна риса Яндекса - можливість точної настройки пошукового запиту, що реалізована за рахунок гнучкої мови запитів.
Саме слово Яндекс придумали в 1993 році, а публічно воно було виголошено в 1996 році і означало тоді не компанію і не пошукову машину, а технологію пошуку на власному сервері та морфологічну приставку до пошукової системи Altavista.com.
У травні 2017 року, виконуючи Указ Президента України, дана пошукова система і ряд її сервісів були заблоковані для української аудиторії.
Національний день Королівства Саудівська Аравія
Королівство Саудівська Аравія відзначає свій Національний день щорічно в третій декаді вересня. Святкування приурочене до об‘єднання Королівства і також проводиться на честь Його Величності Короля Абдули Азіза бін Абдули Рахмана Аль Сауда.
Святкування проводиться в ознаменування заснування і об‘єднання Королівства і на честь його засновника - Його Величності короля Абдули Азіза бін Абдули Рахмана Аль Сауда. У цей день 1351 року за ісламським, мусульманським (хіджрінским) календарем (ІК) або 1932 року за християнським календарем відбулося народження Королівства Саудівська Аравія. Ця подія відбулася після епічної битви під керівництвом короля Абдули Азіза бін Абдули Рахмана Аль Сауда. Протягом тридцяти двох років він відновлював місто Ер-Ріяд, столицю Королівства, батьківщину його предків і батьків, почавши в п‘ятий місяць Шавалла в 1319 рік (ІК), відповідний 15 січня 1902 року.
17-го липня (Джомада Аль-Оула) 1351 року (ІК) був виданий королівський Указ про об‘єднання всіх частин сучасного королівства в державу, яка сьогодні відома нам як Саудівська Аравія. 23 вересня 1932 року - день офіційного проголошення Королівства Саудівська Аравія.
Історія сучасної Саудівської Аравії починається з Абдули Азіза Аль-Сауда, відомого на заході як Ібн Сауд. Сім‘я Аль-Сауда володіла більшою частиною Аравії на початку 19 століття. Однак він втратив частину своєї території в кінці століття і був вигнаний зі столиці Ер-Ріяда конкуруючим домом Рашида. У 1902 році Абдул Азіз відвоював місто і почав відновлювати і возз‘єднувати країну. Цей процес він завершив протягом трьох десятиліть. У 1927 році Абдул Азіз був офіційно проголошений королем, а в 1932 році країна була названа Королівством Саудівська Аравія.
Король Абдулазіз народився у 1876 році в місті Ер-Ріяд. Його батьком був імам Абдуррахман бін Фейсал бін Тюрки бін Абдулла аль-Сауд. Його наставником був Шейх Абдулла Аль-Харджи, вчений з міста Ер-Ріяд. Він вивчав Коран, ісламську теологію і культуру.
Коли він був молодий, любив верхову їзду. Був відомий як дуже хоробрий, мужній, сміливий чоловік, що володіє хорошими манерами. Супроводжував свого батька в його подорожі до Бадії. На нього сильно вплинули враження, які він отримав, спостерігаючи життя кочівників, яких він очолював після відходу з Ер-Ріяда. Абдулазізу було всього дванадцять років, коли він прибув до Кувейту разом зі своїм батьком. Він провів там близько десяти років, протягом яких продовжував вивчати політику і військову справу.
Коли йому було близько 26 років, він став на чолі звільнення майбутньої столиці держави. 15 січня 1902 король Абдулазіз здобув перемогу в Ер-Ріяді. Це відкрило для арабського півострова нову еру. Він став лідером як політичних, так і релігійних сил, коли його батько покинув цей світ. Подія сталася у Великій мечеті після молитви Джумаа.
Поступово новий король почав об‘єднувальні процеси з районом Найдж, починаючи з південного Ер-Ріяда. Цьому сприяла його перемога в районі Далам під Хаджем, тим самим всі міста південного Ер-Ріяда, включаючи Хардж, Аль-Гарік, Аль-Афладж і Ваді-Аль-Давасір, опинилися під його контролем. Потім він відправився в район Аль-Вашам і завоював столицю Шагрена, потім відправився в Тадік і отримав контроль над столицею Судаїрі-аль-Маймай. Це призвело до об‘єднання всіх цих районів під його владою і вонистали частиною того, що відомо сьогодні як Королівство Саудівська Аравія. Ним була завойована територія Гасимо, але останнім і вирішальним став Раудат махання 14 квітня 1906 року.
З самого початку король Абдулазіз організовував своє королівство по-сучасному. Він делегував повноваження і сформував уряд в районі Хиджаза. Потім в 1926 році він створив офіс Генеральної прокуратури і призначив свого сина принца Фейсала його керівником. Він також призначив Фейсала Головою Ради Шуори, який носив консультативний характер. У грудні 1931 був випущений другий Указ про створення ради депутатів. Потім сформував кілька міністерств. Були встановлені дипломатичні відносини з деякими країнами, а також призначені посли, радники, адміністрації і міністри.
Аравійський півострів протягом тисяч років підтримував сільськогосподарські, пасовищні і мисливські культури. Розташовуючись на важливих стародавніх торгових маршрутах, предки Саудівських Арабов підпадали під вплив різних цивілізацій, в тому числі Месопотамії, Єгипту, Греції, Риму, Візантії, Індії, Персії та Китаю. У мусульманській традиції вважається, що Коран, священна книга ісламу, був відкритий Пророку Мухаммеду в западноарабскіх містах Мекка і Медіна приблизно в 610 році н.е. Народження нової віри, ісламу, було однією з важливих подій в історії. Натхненні ісламом, араби поширили і арабську мову. Їх величезна імперія незабаром вже простягалася від Атлантичного океану на заході до Центральної Азії на сході, охоплюючи сьогоднішню південну Італію, Іспанію і частини Франції. Мусульманська арабська цивілізація залишалася активною протягом століть, забезпечуючи стабільність і просуваючи науку, в той час як західна цивілізація була в затемненні середньовіччя.
Араби зробили великий і оригінальний внесок в хімію, фізику, оптику, астрономію, медицину, математику, літературу і філософію. Вони винайшли алгебру, назва якої походить від арабського слова. Вони також поширили систему числення - арабські цифри.