Добавить новость
Март 2014Апрель 2014Май 2014Июнь 2014Июль 2014Август 2014Сентябрь 2014Октябрь 2014Ноябрь 2014Декабрь 2014Январь 2015Февраль 2015Март 2015Апрель 2015Май 2015Июнь 2015Июль 2015Август 2015Сентябрь 2015Октябрь 2015Ноябрь 2015Декабрь 2015Январь 2016Февраль 2016Март 2016Апрель 2016Май 2016Июнь 2016Июль 2016Август 2016Сентябрь 2016Октябрь 2016Ноябрь 2016Декабрь 2016Январь 2017Февраль 2017Март 2017Апрель 2017Май 2017Июнь 2017Июль 2017Август 2017Сентябрь 2017Октябрь 2017
Ноябрь 2017
Декабрь 2017
Январь 2018
Февраль 2018
Март 2018Апрель 2018
Май 2018
Июнь 2018
Июль 2018Август 2018Сентябрь 2018Октябрь 2018Ноябрь 2018Декабрь 2018Январь 2019Февраль 2019Март 2019Апрель 2019Май 2019Июнь 2019Июль 2019Август 2019Сентябрь 2019Октябрь 2019Ноябрь 2019Декабрь 2019Январь 2020Февраль 2020Март 2020Апрель 2020Май 2020Июнь 2020Июль 2020Август 2020Сентябрь 2020Октябрь 2020Ноябрь 2020Декабрь 2020Январь 2021Февраль 2021Март 2021Апрель 2021Май 2021Июнь 2021Июль 2021Август 2021Сентябрь 2021Октябрь 2021Ноябрь 2021Декабрь 2021Январь 2022Февраль 2022Март 2022Апрель 2022Май 2022

Поиск города

Ничего не найдено

Претседателот на РСЕ го осуди „системското малтретирање“ на новинарите во Русија

0162
Претседателот на РСЕ го осуди „системското малтретирање“ на новинарите во Русија

Северный поток: «Варяг» — скандинавский эпос, в котором крошка сын в отца пошел

Эрдогана уговаривают всей Европой

Тина Канделаки рассказала, в чем секрет крепкого ментального здоровья

Всеволод Шиловский о Софико Чиаурели: «Я ставлю ее на первое место среди всех актрис мира»

Претседателот на Радио Слободна Европа (РСЕ) Џејми Флај, ги осуди нападите врз новинарите на РСЕ во Русија и порача дека „систематскиот напад “ нема да ја спречи новинската агенција да известува за настаните во земјата. „Системското малтретирање на Јулија Парамонова, Андреј Новашов и Светлана Прокопјева од страна на Кремљ за нивната работа како новинари на РСЕ е жално. Нема да дозволиме да бидеме спречени да му ја кажеме на рускиот народ вистината во време кога му е потребна повеќе од кога било“, рече Флај. Тројцата новинари на РСЕ беа приведени, а нивните канцеларии беа претресени од страна на властите, откако Кремљ ја засили акцијата против независните медиуми и новинари. Парамонова, хонорарна новинарка која порано работеше на онлајн проектот на РСЕ North.Realities во Калининград, на 21-ви март беше повикана во обвинителството поради нејзините написи на интернет. Парамонова изјави дека полицајците ја испрашувале во врска со случај со екстремизам, иако таа вели дека не разјасниле никакви детали. Русија се обиде да ја попречи работата на РСЕ во земјата повикувајќи се на нејзиниот закон за странски агенти, кој бара од медиумите кои се сметаат за „странски агенти“ да се означат како такви со известување во текст на сите пишани материјали, аудио изјава на сите радио материјали како и текстуална декларација на сите видео материјали што ги објавува. Русија го прошири и надогради законот за ширење на лажни информации РСЕ одби да ја послуша оваа наредба или да плати милиони долари казни што се натрупаа и ја отфрли ознаката „странски агент“, потенцирајќи дека тоа значи дека е непријател на државата. Мислам дека работат на список на „национални предавници“, непријатели на народот. Јас и мојот адвокат мора да сме на тој список“, рече новинарката Парамонова. Во меѓувреме, на 21 март неколку медиуми објавија дека Новашов, кој е поранешен дописник на друг онлајн проект на РСЕ, бил приведен под непознати обвиненија. Новашов бил приведен откако бил претресен неговиот дом во сибирскиот град Кемерово. Во северозападниот град Псков, полицијата извршила претрес во домовите на неколку политичари, активисти и новинари, вклучително и на соработничката на рускиот сервис на РСЕ Светлана Прокопјева, како дел од истрагата поврзана со критиките за најавата на регионалниот гувернер за смртта на војниците од областа за време на војната против Украина.

Комментарии

Комментарии для сайта Cackle

Читайте также

В тренде на этой неделе

Молодёжный «Локомотив» – брозновый призёр М-лиги!

Компания Юрия Кормышкина начала оросительный сезон с посева овощных культур в Николаевской области

Глава Ставрополья опроверг информацию о катастрофе из-за прорыва дамбы

21 мая в Туле ограничили движение транспорта

Загрузка...

Загрузка...
Новости последнего часа со всей страны в непрерывном режиме 24/7 — здесь и сейчас с возможностью самостоятельной быстрой публикации интересных "живых" материалов из Вашего города и региона. Все новости, как они есть — честно, оперативно, без купюр.News-Life — паблик новостей в календарном формате на основе технологичной новостной информационно-поисковой системы с элементами искусственного интеллекта, тематического отбора и возможностью мгновенной публикации авторского контента в режиме Free Public. News-Life — ваши новости сегодня и сейчас. Опубликовать свою новость в любом городе и регионе можно мгновенно — здесь.
© News-Life — оперативные новости с мест событий по всей Украине (ежеминутное обновление, авторский контент, мгновенная публикация) с архивом и поиском по городам и регионам при помощи современных инженерных решений и алгоритмов от NL, с использованием технологических элементов самообучающегося "искусственного интеллекта" при информационной ресурсной поддержке международной веб-группы 123ru.net в партнёрстве с сайтом SportsWeek.org и проектом News24.


Владимир Зеленский в Украине


Светские новостиСегодня в Украине


Другие новости дняВсе города России от А до Я